Jak vybrat dětské kolo
Meze oschly a spousta z vás se jistě rozhodla zasvětit své dítě do tajů cyklistiky. Abyste mu to hned na začátku neznechutili, je nejdůležitější vybrat správné kolo. Na co se zaměřit, vám poradí produktový manažer Amuletbikes Jakub Šulc.
Kdy je nejvhodnější čas začít dítě učit jezdit na kole?
Většinou se uvádí, že na učení se jezdit na kole je ideální věk kolem 3 let věku dítěte, ale samozřejmě je k tomu třeba přistupovat individuálně. Některé děti to pochopí už ve dvou letech, jiné nechtějí o kole slyšet ještě ani ve čtyřech letech.
Jaké velikosti dětských kol máme a podle čeho se to určuje? Čím se velikosti liší?
Kola se dělí podle velikosti obvodu kol. Ten se udává v palcích. Nabízíme kola s obvody kol od 12, přes 16, 20, 24 až po juniorská kola 27,5 a 29 palců. Čím větší je obvod kol, tím se poměrně zvětšuje i rám kola. U juniorských kol 27,5 a 29 palců už nabízíme i různé velikosti rámů. Kola se liší v rozměrech především sedlové a horní rámové trubky.
Na co se má rodič zaměřit při výběru prvního kola?
Výběr prvního kola je velmi důležitý, protože dítě si již v začátcích buduje vztah k jízdě na kole. Když mu vyberete špatné kolo, nebude ho to bavit a později ho to od ježdění na kole může odradit. Děti rychle rostou, ale vyvarujte se kupovat jim příliš velká kola s tím, že do nich dorostou. Když nemají kolo pod kontrolou je pro ně i jeho ovladatelnost složitější. Takže klíčová je především správná velikost kola.
Dalším faktorem by měla být hmotnost, která často bývá v poměru k hmotnosti dítěte opravdu vysoká. Proto je pro nás hmotnost dětských kol v Amuletu jedním z nejdůležitějších parametrů.
Jak tedy vybrat správnou velikost dětského kola?
Nejdůležitější je výška dítěte a také délka nohou od rozkroku na zem (vnitřní délka). Podle těchto dvou údajů se dá určit správná velikost. Přijďte k nám a naši ochotní a proškolení prodejci vám poradí. Je ideální, když přijdete i s dítětem, a to si vše hned vyzkouší a nastavíme kolo přímo pro něj. Chápeme však, že kolo má být často překvapení, takže pokud znáte věk dítěte, jeho výšku, váhu a délku nohou, zvládneme to i bez jeho přítomnosti. Čím je však dítě starší, tak se zvětšuje výběr a je to složitější.
Pro vaši lepší orientace v základních velikostech kol tu máme orientační tabulku velikostí kol Amulet, ale opravdu je třeba kolo dítěti vybrat individuálně (údaje v cm odpovídají výšce postavy).
Jakou minimální výšku by dítě mělo mít, abychom s ním mohli začít trénovat jízdu na kole?
Pro začátky na kole jsou vhodná především kola s velikostí kol 12 a 16 palců. Bicykly Amulet Mini Lite s 12" koly jsou určeny pro děti zhruba od výšky 75 cm. Opravdu je to však velmi individuální a některé děti potřebují více čase k tomu, aby mohly začít jezdit na kole.
Na co dalšího bychom si měli dát při výběru kola pro dítě pozor?
Nechte dítě ať se nad kolo postaví obkročmo. Rámová trubka kola by měla být asi 5 cm pod rozkrokem dítěte. Řídítka by měla být zhruba ve výšce pasu dítěte. Jen tak bude mít dítě přirozený posed. Při sedu na kole by dítě mělo pohodlně dosáhnout na brzdové páky, což se dá případně seřídit.
A taky se nezapomeňte podívat na hmotnost kola. Lehčí kolo se bude dítěti lépe ovládat. Na těžkém kole bude jezdit nerado, protože ho nezvládne uřídit a může si k cyklistice vypěstovat odpor, a to nechceme.
Je lepší ruční nebo nožní brzda pro začátek?
To záleží na daném dítěti. Některé děti mají větší sílu a delší prsty a není pro ně problém používat ráfkové brzdy s brzdovými pákami. Ale hlavně pro menší děti je lepší torpedo brzda (nožní), kdy dítě jen šlápne dozadu a zabrzdí.
Co by mělo mít první dětské kolo za vybavení? Co je zbytečné?
Kolům by rozhodně neměla chybět povinná odrazová světla. U kol těch menších velikostí je určitě zbytečností řazení a přední odpružená vidlice. Dítěti tyto věci nijak nepomáhají, spíše mu znepříjemňují jízdu. U těch nejmenších dětských kol bych se vyvaroval i přídavných košíků a nosičů, které zvyšují váhu kola.
První kola mají zpravidla jen jednu rychlost a jsou vybaveny kryty řetězu. Kola v malých velikostech se dají dovybavit i přídavnými kolečky. Až od velikosti 24" se pak dají kola pořídit pro různé účely – horská, silniční, gravely nebo dokonce elektrokola.
Co už musí dítě zvládnout, aby mohlo mít kolo s přehazovačkou?
Dítě by mělo zvládat jízdu na kole bez přídavných koleček a nemělo by mít problém s udržením rovnováhy. Řazení je další „vymoženost”, která má dítěti vylepšit jízdu na kole, pokud ale není schopno jezdit na kole bez řazení, je určitě příliš brzo. V opačném případě bude přehazovačka spíše na obtíž.
Doporučíte pro začátek nějaké vychytávky, jak dítě naučit jezdit na kole?
Určitě je důležité najít vhodné místo pro nácvik jízdy na kole. Tím budou klidná a málo frekventovaná místa. Nemusíme se bát ani mírného sklonu terénu. Dítěti se rovnováha bude snáze držet při vyšších rychlostech. Aktuálním trendem je učit děti již bez balančních koleček, protože rovnováhu mají zažitou už většinou z malých koloodrážedel. Pro bojácnější a méně zdatné děti je však namontujte. Lépe si na jízdu na kole zvyknou.
Pro větší pohodlí rodičů, jsou kola amulet vybavena sedly s madly, za která můžete dítě přidržovat a v začátcích mu pomáhat. Nepotřebujete tak kupovat přídavnou tyč.
Rozhodně nezapomínejte ani na bezpečnostní vybavení na kolo. Už od prvních jízd na koloodrážedlech dávejte dítěti helmu, aby si zažilo, že na kolo se bez helmy nesedá. Pro první kilometry mu klidně pořiďte i chrániče na lokty a nezapomeňte ani na rukavice, které ochrání dlaně před odřením při pádu. Jděte dětem příkladem a i vy – vždy na kolo noste helmu.